YÜKLEME RAMPASI

YÜKLEME RAMPASI İZMİR

Sevkiyat yapılan iş alanları içerisinde, yükleme rampası olarak birçok çeşit kullanılmaktadır. Taşıma yapacak olan araç ve malzemenin bulunduğu depo arasında sevkiyatın sağlandığı yükleme rampaları, aktif olarak kullanılarak mal taşıma işlemleri arasında gerekli olan koordinasyonun sağlanmasını amaçlar. İçinde bulunan sistem ve yapı sayesinde hidrolik olarak çalışabilmektedir. Bu sebepten dolayı da isimlerine hidrolik rampalar da denilebilmektedir. Bu gibi yapıların malzeme taşınma işlemleri sırasında yüksek güvenlik önlemlerine sahip olması gerekir. Malzeme taşınırken ortaya çıkabilecek bir sorun ile beraber kazalara sebebiyet verilebilir ve malın zarar alarak sevkiyat işleminin gecikmesi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için güçlü bir güvenlik sistemine sahip olan yük indirme rampası çeşitleri, hızlı bir işlem hacmi yaratarak sizlere zaman kazandıracaktır.

Yükleme Rampası

Rampa Çeşitleri

Rampalar, kullanıldıkları alan içerisinde birçok yerde tercih edilmektedir. Bu tercih edilme aşamasında rampaların özellikleri ve işlevleri çok önemlidir. Çünkü rampaların farklı özellikleri, taşınacak olan malzemeler ile uyumluluk göstererek işi daha nitelikli ve hızlı kılmaktadır. Farklı özelliklere sahip olan rampa çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Seyyar Rampa

Seyyar rampa, adı üzerinde hareket edebilme özelliğine sahip rampadır. Genel olarak şehir içinde faaliyet gösteren bu rampalar, mobil özellikleri sayesinde tüm işlemlere anında müdahale edebilir. Yaklaşık olarak 10 metre civarında bir uzunluğa sahip olan seyyar yükleme rampası, bu özelliği sayesinde uzun mesafeli işlemlerde dahi rahatlıkla çalışabilmektedir. Üretilen rampalar, farklı ağırlıklar üzerinde çalışılabilme imkanına sahip olması için farklı dayanıklılık seviyelerinde üretilir. Bu sebepten dolayı da seyyar rampa fiyatları arasında değişkenlikler görülür. Alacak olduğunuz rampa dayanıklılığına ve özelliklerine göre bu fiyat aralıklarında tercih yapabilirsiniz.

Tır Yükleme Rampası

Tır yükleme rampası, tırın arkasında yer alan ve tırın dorsesine yükleme yapma imkanı tanıyan rampalardır. Özelliklede ağır yüklerin bulunduğu alanlarda araçlar tarafından taşımaya olan tanıyan bu rampa çeşidi, insan gücünün geride kalarak makineleşmenin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Eski zamanlarda günler süren bir malzeme işleminde, bu rampa çeşitleri ile beraber saatler içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Bunu sağlayan ise rampaların yapısı ve taşınacak olan işlem hacminin tamamen makineleşmeye bırakılmasıdır.

Tır yükleme rampası, farklı çeşitlerden oluşur. Bu çeşitler sayesinde uzunluklar ve dayanıklılık gibi seviyeler ayarlanabilmektedir. Bunlara, kamyon yükleme rampası da denir. Bu çeşitler arasından sizin çalışmanıza uygun olanını seçebilir ve farklı fiyat aralıkları arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Teleskopik Rampa

Teleskopik rampa, yükleme yapılması planlanan alan içerisinde çok daha iyi bir çalışma ortamının yaratılmasını sağlar. Yükleme yapacak olan araç bir alana yanaşamıyorsa, bu alan içerisinde bir tümsek var ise, bu tümsek teleskopik yükleme rampası sayesinde kısa sürede aşılabilmektedir. Yapacak olduğunuz bu işlemler sayesinde yüklü iş hacminden kurtulabilir ve işi insan gücünden alarak direkt olarak makineleşmeye devredebilirsiniz. Teleskopik rampalar, günümüzde birçok alan içerisinde kullanıldığı gibi özellikle de yükleme yapılan sevkiyat alanlarında tercih edilir. Bunlardan bir tanesi ise hal pazarlarıdır. Bu pazarlar içerisinde araçların yanaşması ve malzemelerin forklift yardımı ile daha çabuk yüklenebilmesi için bu rampa çeşitleri yoğunluklu olarak tercih edilmektedir.

Forklift Rampası

Forklift rampası, tüm rampa çeşitleri ile aynı isme sahiptir. Yani hangi rampaya sahip olursanız olun rampa üzerinden forklift ile taşımacılık işlemi yapılacağı için hepsi de forklift yükleme rampası olarak bilinir. Bu rampalar üzerinde farklı çeşit yükleme araçları da tercih edilebilir. Bu, rampanın özelliklerine göre değişim gösteren bir faktördür.

Rampalar üzerinde yüklemelerin bu araçla yapılmasının en büyük sebebi, rampalar üzerinde daha hızlı ve daha basit bir işlem hacmine sahip olmasıdır. Forkliftler, dönüş hareketlerinde de oldukça başarılı bir manevra kabiliyetine sahiptir. Bu sayede de birçok malzemeyi her alan içerisine kolaylıkla taşır.

Araç Yükleme Rampası

Araç yükleme rampası, genel olarak çekicilerin ve araç taşıyan tırların arkasında bulunan sistemdir. Bu sistemin iki tarafı bulunur. İki taraf üzerinden yürüme işlemi yapan araçlar, kolay bir şekilde taşınacak olan alana getirilerek hareket ettirilir. Bu sayede araçların taşınabilmesi için basit bir yükleme rampası oluşturulmuş olur.

Hidrolik Yükleme Rampası

Hidrolik yükleme rampası, birçok rampa içerisinde bulunan bir özelliğe sahiptir. Rampaların birçoğu hidroliktir ve taşıma esnasında kazaların önüne geçmek ve daha basit bir taşıma işlemi yapmak için kullanılırlar. Hidrolik rampa fiyatları, günümüzde değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Farklı çeşitlere sahip olunduğu için, bu çeşitler arasında kişiler kendi bütçelerine göre bir seçim imkanına sahiptir. Bu sebeple sizler de rampa çeşitlerini inceleyebilir ve size uygun olan modeli tercih edebilirsiniz.

Konteyner Yükleme Rampası

Konteyner yükleme rampası, düz bir zemin üzerinde oluşturulan ve taşıma işlemi gerçekleştiren forkliftin daha basit bir işlem hacmine sahip olmasını sağlayan rampalardır. Bu konteyner rampası çeşitleri, farklı özelliklere sahip olarak genel anlamda hidrolik bir yapıyı benimserler. Sahip olacağınız konteyner yükleme rampası çeşitleri ile birçok konteyneri kolaylıkla tırlara, gemilere yükleyebilir ve taşıma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yükleme Rampası Fiyatları

Yükleme rampası fiyatları, farklı fiyat aralıkları ile alıcılara sunulmaktadır. Fiyat farklılıklarının en büyük nedeni ise farklı çeşitlere ait olan rampaların bulunmasıdır. Bu çeşitlilik, iş konusunda kolaylık sağlayabildiği gibi aynı zamanda da fiyat aralıklarının genişlemesinde ve herkesin kendi bütçesi içinde bir tercih yapabilmesine olanak tanır.

Rampa çeşitlerini inceleyebilir ve uygun fiyat aralıkları içerisinden aramış olduğunuz özellikleri barındıran rampaları tercih edebilirsiniz.